Speed

2018.08.13

Kellékek: két csomag 52 lapos kártyacsomag.

Két játékos játszhatja... Mindketten kapnak egy-egy paklit. Az sem baj, ha hiányos egy cseppet. A két játékos a kezébe veszi a pakliját (hátlappal fölfelé), és felfordít maga elé 5 lapot. A többit fogja az egyik kezében. Középre felfordítanak egy-egy lapot, és indulhat a játék. Őrült tempóban kell pakolgatni a kártyákat a kitett két lapra úgy, hogy mindig mellette lévő értékben rakhatsz. A szín nem számít. A sorrend ugye: 2,3,4,5,6,7,8,9,10,J,Q,K,Á, és újra 2,3,4,stb. Természetesen oda-vissza lehet pakolni, tehát a 4-es lapra jöhet 3-as is, de 5-ös is. Azonban egyszerre csak az egyik. A magunk előtt lévő 5 helyet mindig fel lehet tölteni újabb lapokkal a pakliból. Ha egyik játékos sem tud rakni, ismét felcsapnak középre egy-egy lapot az előzőek tetejére. A középre kitett lapok lapok bármelyikére lehet pakolni, tehát nem csak arra, amit maga elé csapott fel a játékos.

(Pakolni és felcsapni csak azzal a kézzel lehet, amelyik nem fogja a paklit!) 

Ha valamelyik játékos van olyan szemfüles, és elkapja azt a pillanatot, amikor két egyforma lap van középen lent (szín nem számít), akkor speed-et mond, és az ellenfele felveszi az összes középre letett lapot. (A felvett lapokat a kezében lévő kártyákhoz veszi és össze kell keverni!) 
Felcsapáskor is lehet speed!

Az nyer, akinek hamarabb elfogy az összes lapja.

Ha egyszerre mondanak speed-et, akkor két lehetőséget kell előre megbeszélni. Vagy megy tovább a játék, vagy (szerintem ez az izgalmasabb) rácsapnak a középen lévő két pakli valamelyikére. Mindenki azt a paklit viszi, amelyikre csapott. (Ha ugyanarra csaptak, akkor akinek a keze alul van, az viheti.) Sokszor nem egyforma a két pakli...
Ugyanez a helyzet állhat elő, ha mindkettőnk kezéből elfogyott a pakli, de előttünk vannak még lapok. Ekkor is csapunk a középső csomagokra, és keverés után folytatjuk a menetet. 

Ha valakinek már elfogyott a paklija a kezéből, de még van előtte lap, viszont nem lehet (vagy nem akarjuk) folytatni a középre pakolást, akkor az ellenfele ad saját lapjai közül egyet a felcsapáshoz. 

Nem kötelező rakni. Ez hasznos taktikai húzás lehet, ha a másiknak csak pár lapja van, akkor inkább a felcsapást választom (Felcsapás után vagy tudom máshogy folytatni, vagy speedet kialakítani). Inkább ez, minthogy segítsem, hogy megszabaduljon a lapjaitól. (pl.: ellenfelemnél 4,5,6; nálam 3,8,7,K,K +pakli; középen 10,2. Ha lerakom a hármast, akkor kimegy. Inkább adok neki egy lapot és felcsapunk. Figyelem a speedet! Ha 9-es jön, lerakom a 8-ast, és kirakok magam elé még egy lapot. Addig nem rakom le a 7-est, míg jónak nem találom. (pl.: jött nekem is egy 6-os, vagy újabb 8-as. Stb.)

A játékhoz egy online gyakorlási lehetőség: https://kartya.jatek-online.hu/speed.php 
(Ezzel az online játékkal ellentétben élőben láthatjuk egymás lehelyezett lapjait, sőt érdemes is figyelni az ellenfél lapjait, hogy gyorsabban mondjuk be a speedet, vagy tudjuk, merre vezessük a sorokat.)

Forrás: https://gyereketeto.blogspot.com/2012/07/speed-egy-kartyajatek.html - (átfogalmazva - úgy, ahogy én ismerem és ajánlom. :) )
Van fent egy videó a játékhoz. (Köszönet a játék életbentartásáért a szerzőnek! Nagyon szépen mutatja a videó a játék minden jellemzőjét!)

Ebben az a szabályváltozat van, hogy magunk elé 4 lapot lehet rakni és ilyenkor az egyformákat egymásra rakhatjuk. (Ezzel helyet nyerünk, viszont az egyformákból csak egyesével lehet középre rakni.)
A videóban szereplő játékosok szabálytalanok abban, hogy egyszerre mind a két kezük segít a pakolgatásban.


Móricz Márk - Kaleidoszkóp játékkatalógusa
Minden jog fenntartva 2018
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el