Libás játék

2019.04.05

A libajátékot spirál alakú táblán játszották és a gyermekkortól a bölcs felnőttkoron át egészen az üdvözülésig lehetett eljutni. Az élet fontos állomásait olyan szimbólumok jelképezték, mint például a híd (átmenet, átkelés), a kocsma (a boldog fiatalság) és a labirintus (útvesztő, halál és újjászületés). Egyes mezőkön a libák csőre visszafelé, máshol előre mutatott - ez az elem később a "kígyók és létrák" típusú játékoknál is megmaradt -, amelyek a játékosokat visszavetették vagy előresegítették a táblán, szimbolizálva a szerencse forgandóságát is. És természetesen járt a játékhoz pénz is, hiszen mindenért fizetni kell, a hídon történő átkelésért éppúgy, mint a kocsmai kicsapongásért... A végső cél pedig természetesen a bölcsesség elérése volt, vagyis az életre való felkészülés.

A 16. század környékén jelent meg az élet nagy misztériumjátéka (melyet ehhez képest a kissé profán libajáték névvel illettek), ami azon túl, hogy kiváló időtöltés volt, szakrális jelentőséggel is bírt. Később rengeteg változatban elterjedt, oktatási célzattal is játszották, a történelmi ismeretek elsajátításától a számtani műveletek gyakorlásán át egészen a csillagászati alaptételek bemutatásáig, de olyan is készült belőle, ami a női kalap- és ruhadivatban segített eligazodni, valamint ami az egyes kontinensek házi- és vadállatait mutatta be.

Móricz Márk - Kaleidoszkóp játékkatalógusa
Minden jog fenntartva 2018
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el