Elnök, titkár, jegyző

2018.08.12

A játék neve valószínűleg a 90-es évek előttről származik. Én így tanultam. Természetesen lehet modernizálni, aki szeretné. (Király, királynő, miniszter stb.)

A játékosok körben ülnek. Kiválasztunk egy játékost, ő lesz az elnök. Az utána következő játékos a titkár, aztán a jegyző, majd sorra egyes, kettes stb. Az új menetet mindig az elnök kezdi, ő vezényli, hogy milyen gyors legyen a ritmus (ezt a ritmust hívás nélkül elkezdi, pár ütem után kezdi a hívást).
Egy ütem: a játékosok mindkét kézzel először a combjaikra csapnak, majd tapsolnak maguk előtt, azután pedig könyökbe hajlított karral először a jobb kezük hüvelykujjával a jobb válluk fölé böknek, végül pedig baloldalt is ugyanezt. Ez a mozdulatsor ismétlődik. Amikor a beszélő játékos a jobb hüvelykujját emeli a válla fölé, akkor mondja a játékban szereplő saját nevét (pl.: elnök, kettes, nyolcas stb.), a bal hüvelykujj fölemelésekor pedig annak a játékosnak a nevét, akit hívni szeretne. A megszólított játékos a combütés és taps során veszi a hívást és kitalálja, hogy kit szeretne majd hívni, és a jobb váll fölötti bökésnél mondja a saját, bal váll fölött pedig a következő hívott nevét. És így tovább. Aki nem ritmusban mondja, vagy elrontja, az a sor végére megy. Ilyenkor a sor feljebb tolódik. Például, ha a hármas játékos ront, akkor az elnök, titkár, jegyző, egyes, kettes marad a helyén, a négyes átül a hármas helyére és ő lesz a hármas, az ötös a négyes helyére és ő lesz az ötös, és így tovább. Nincs visszahívás (visszahívás = Azt a játékost, aki hívott, tilos visszahívni. Értsd: térd, taps, egyes, ötös; térd, taps, ötös, egyes). A visszahívás hibának minősül, ugyanúgy, mintha olyan számot hívnak, aminek nincs tulajdonosa. 

A játékban mindenki törekszik a magasabb helyek elérésére, legfőképp pedig az elnököt megbuktatni. Ezért gyakran támadják (hívják) a magasabb helyeket, de ugyanakkor érdemes elaltatni a főbb helyeken lévőket, hogy meglepje őket a hívás, ugyanis csak akkor fognak hibázni, ha nem számítanak rá. 

A játéknak még azelőtt legyen vége, mielőtt megunjuk. 

Forrás: Kollár Zsolt - Játékok könyve I-II.


Móricz Márk - Kaleidoszkóp játékkatalógusa
Minden jog fenntartva 2018
Az oldalt a Webnode működteti
Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el